Koniec sierpnia i początek września to najlepszy okres na zbieranie owoców czarnego bzu. Już wcześniej pisałem o syropie z kwiatów czarnego bzu i jego właściwościach. Pamiętajmy, aby nie zrywać wszystkich kwiatów z jednego krzewu, ponieważ owoce są także cenne, a nawet cenniejsze niż sam kwiat. Dziki bez czarny występuje w zaroślach, na rumowiskach, przy drogach, także wysadzany jest dla celów ozdobnych.
Owoc zawiera ogromne ilości antocyjanów, które wyłapują wolne rodniki i wyciągają z naszego organizmu: garbniki, kwasy organiczne, cukry, pektyny, olejek eteryczny, duże ilości witaminy C (do 100mg w 100g owoców), witaminy z grupy B, karoten. Surowcem mogą być też liście, które zawierają bardzo duże ilości witaminy C oraz większość związków wymienionych wcześniej. Dawniej stosowano także korę lub małe gałązki bzu zawierające saponiny, garbniki, alkaloidy, glikozydy i wiele innych cennych związków.
Sok z owoców czarnego bzu działa odtruwająco, bowiem pomaga organizmowi pozbyć się licznych toksyn poprzez wydalanie, w tym wielu związków toksycznych zawartych w przetworzonym pożywieniu chemii czy używkach. Można go stosować pomocniczo przy detoksykacji i terapiach odwykowych. W dużych ilościach działa przeczyszczająco. Jest bardzo wskazany przy chorobach wirusowych typu wirusowe zapalenie gardła, krtani, grypa itp.
Musimy pamiętać o tym, aby nie stosować surowych owoców, ponieważ zawierają saponiny, które działają silnie toksycznie na nerki, wątrobę, naczynia krwionośne a w dużych ilościach mogą doprowadzić nawet do śmierci. Według niektórych zielarzy nie powinno się stosować owoców u dzieci poniżej 6 roku życia i kobiet w ciąży. Doktor Henryk Różański pisze, że można dawać małym dzieciom, więc jeśli miałbym wybierać między ibuprofenem a soczkiem z czarnego bzu na pewno sięgnąłbym pierwsze po soczek :D. U niemowlaków nie wolno stosować soku z owoców, ale sok z kwiatu czarnego bzu od 12 miesiąca już można.
Owoc działa napotnie, lekko przeczyszczająco, wzmacniająco, przeciwgorączkowo, przeciwbólowo, także przy nerwobólach, moczopędnie, rozkurczowo i żółciopędnie. Sok przy przeziębieniach i wirusówkach stosujemy 50 ml 3-4 razy dziennie.
Przepis na sok z czarnego bzu:
Najpierw musimy przygotować owoce. Często musimy rozdzielać owoce niedojrzałe od tych dojrzałych i jest to ciężka praca, ale konieczna, ponieważ te pierwsze zawierają szkodliwe substancje, których należy unikać. Zostają nam same owoce bez łodyg, które lekko przepłukujemy i zalewamy tak, aby zakryć owoce. Gotujemy około 45 minut i staramy się zmiażdżyć. Można to zrobić szklaną butelką, słoikiem a ostatecznie blenderem. Następnie wszystko powoli przecedzamy przez sitko mieszając łyżką chyba, że macie inne dobre sposoby. Pamiętajmy, aby pestki nie dostały się do soku, tak samo przy robieniu dżemu z bzu. Dodajemy cukru w ilości około 0,5 kg na 1 litr soku lub według swojego uznania. Można robić mocne syropy 1 kg cukru na 1 litr soku i stosujemy zamiast cukru do herbaty i innych naparów czy samej wody. Doprowadzamy do wrzenia i zlewamy do wyparzonych słoików. Już nie trzeba pasteryzować, ponieważ pod wpływem gorącej temperatury słoiki zasysają się bez pasteryzacji. Możemy także przyrządzić pyszną nalewkę dodając alkohol 50% lub inny :)
Na koniec chciałem dodać, że kilka dni temu złapało mnie przeziębienie od zapalenia gardła. Od razu zacząłem stosować sok z owoców czarnego bzu, czasami z kwiatów, sok z dzikiej róży oraz witaminę C w proszku w dużych dawkach co około 1-2 godziny doprowadzając do lekkiego rozwolnienia. Po dwóch dniach nie było śladu po przeziębieniu. Często schodziło mi z tym ponad tydzień i zazwyczaj dochodziło do pogorszenia się samopoczucia. Pracowałem w te dni wyjątkowo intensywnie po 15 godzin dziennie :D
Daj znać w komentarzu czy artykuł okazał się dla Ciebie pomocny :)
Pamiętaj!!! Przed zastosowaniem każdej porady z mojego bloga, zapoznaj się najpierw z opinią swojego lekarza, ponieważ niewłaściwe stosowanie ziół może zagrażać Twojemu zdrowiu, a nawet życiu.
Źródła:
http://www.rozanski.ch/fitoterapia1.htm
Andrzej Sarwa- Wielka encyklopedia roślin leczniczych str 521
Komentarze
Prześlij komentarz