Mamy początek lipca i zaczyna już się pojawiać wrotycz pospolity. Jest to niebywale silna roślina w swoim działaniu.Unia Europejska powoli zakazuje stosowania tego zioła jednak jeszcze można go zakupić w sklepach zielarskich. Oczywiście zawsze polecam zbieranie ziół dziko rosnących, ponieważ wiemy w 100% czego będziemy używać, a tego Unia Europejska jeszcze nam nie zakazała :D.
Wrotycz jest jedną z wielu roślin, które rosną prawie wszędzie i możemy go znaleźć na łąkach, polach, górach, przydrożach, polanach leśnych. Rośnie do około 120 cm wysokości i posiada dość intensywny aromat. Surowcem jest ziele czyli cała górna część rośliny. Stefania Korżawska była bardzo ostrożną zielarką i wewnętrznie nie polecała kwiatów a raczej tylko liście stosowane przez 3 dni. Ziele wrotyczu suszymy w ciemnym przewiewnym miejscu nie przekraczającym 50 stopni.
Ta cenna roślina posiada mocne właściwości przeciwzapalne, odrobaczające, odkażające, przeciwwirusowe, przeciwgrzybiczne, przeciwbakteryjne, przeciwalergiczne, przeciwbólowe, przeciwdepresyjne, uspokajające, rozkurczowe, żółciotwórcze i żółciopędne. Reguluje miesiączkowanie, zwiększa ukrwawienie narządów płciowych i zwiększa doznania płciowe. W badaniach Dr Różański twierdzi, że bez problemu rozprawia się z nużeńcem. Zapobiega tworzeniu się blaszek miażdżycowych. Wyciągi alkoholowe oraz maści hamują objawy łuszczycy.
Wrotycz polecany jest przy osłabieniach, niedoborach kwasów żołądkowych, wyczerpaniu nerwowym i depresji, chorobie wątroby i pęcherzyka żółciowego oraz zaparciach. Przy przewlekłych chorobach skóry, bólach miesiączkowych i PMS, zaburzeniach krążenia, zespole zimnych stóp i dłoni, nieżycie dróg oddechowych, gorączce, chorobach autoimmunologicznych, problemach z popędem seksualnym i zakażeniach pasożytami takimi jak owsiki włosogłówka czy glisty.
Pamiętamy o tym, że wrotycz to bardzo silnie działająca roślina i może być bardzo niebezpieczna. Jeśli chodzi o podawanie wrotyczu dzieciom to zdania w tym temacie są podzielone. Sam nie odważyłbym się go podać dziecku chyba, że pod okiem dobrego lekarza czy fitoterapeuty. Pani Stefania Korżawska jak już wspomniałem mówiła o podawaniu go dzieciom w formie liści przez 3 dni. Wrotycz może być bardzo uzależniający i prowadzić do efektów ubocznych. Biegunka, zawroty głowy, częstomocz, palpitacje serca będące bardzo niebezpieczne, pojawianie się krwi w moczu, śpiączka, drgawki.
Uwaga! Mleko i tłuste potrawy mogą wzmagać wchłanianie się składników torpenowych. Nie wolno go podawać kobietom w ciąży, ponieważ powoduje poronienie oraz kobietom karmiącym.
Ja stosuję wrotycz w mieszance na robale z piołunem, korą dębu i korą kruszyny zmieszaną w równych częściach każde ziele. Kora kruszyny jest tu moim zdaniem niezbędna aby przyśpieszyć wydalanie kału z toksynami. Maceruję na noc jedną łyżkę mieszanki w szklance wody a rano doprowadzam do wrzenia. Można zrobić też odwar rano jeśli zapomnimy przygotować wieczorem. Spożywam po 100 ml przed jedzeniem 3 razy dziennie przez 7 dni pamiętając o diecie bez cukru, nabiału i mięsa przy odrobaczaniu.
Wrotycz zawiera olejek eteryczny z czego większa część to tujon, który w większych dawkach działa psychoaktywnie, grupę flawonoidów działających antyhistaminowo, lakton seskwiterpenowy- tanacetynę i arbosculin, lakton epi-ludowicyna, kwas winowy, jabłkowy, walerianowy, kwas chlorogenowy, kwas taninowy, związki antyrakowe.
W większości artykułów opieram się na informacjach Dr. Różańskiego, Stefanii Korżawskiej oraz Św. Hildegardy
Za kilka dni wrzucę kilka konkretnych przepisów z wrotyczem :D
Przepisy z wrotyczem część 1 - wino i nalewka - kliknij aby zobaczyć.
Przepisy z wrotyczem część 2 - Prosty środek na odstraszanie kleszczy - kliknij aby zobaczyć
Daj znać w komentarzu czy artykuł okazał się dla Ciebie pomocny :)
Pamiętaj!!! Przed zastosowaniem każdej porady z mojego bloga, zapoznaj się najpierw z opinią swojego lekarza, ponieważ niewłaściwe stosowanie ziół może zagrażać Twojemu zdrowiu, a nawet życiu.
Dziękuje :) Choc brak komentarzy to nie przejmuj sie tym i rob swoje
OdpowiedzUsuńPozdrawiam
PS :Mocno przedawkowany wrotycz moze doprowadzic do spiączki z ktorej mozna sie juz nie obudzic .Pamietajcie ze to dawka czyni trucizne
Dziękuję za pomocny artykuł , jestem początkującym zielarzem ze względu na stan zdrowia. Skoro do was już dotarłem znaczy że czytam i szukam wiedzy. Pozdrawiam stworzyciela strony.
OdpowiedzUsuńMoże kiedyś zrobimy artykuł o moich wyrobach konopnych.
Pozdrawiam Marcin.