Przejdź do głównej zawartości

Liść Brzozy (Folium Betuale)


Właściwości liści brzozy: działają moczopędnie, napotnie, przeciwobrzękowo, przeciwartretycznie, oczyszczająco i odtruwająco na układ krwionośny. Stosuje się go przy infekcjach dróg moczowych, przy oczyszczaniu nerek z piasku moczowego.

Zawierają flawonoidy i triterpeny, które działają przeciwzapalnie i przeciwbólowo,witaminę c, garbniki, olejek eteryczny, saponiny, betulinę.


Dr Henryk Różański poleca robić napary i intrakty, natomiast nie poleca odwarów, ponieważ gotowanie może przyspieszać rozkład składników odżywczych i leczniczych.

Przepis Doktora Henryka Różańskiego :

Napar z liści brzozy:
1 łyżka suchych liści zalewamy 1 szklanką wrzącej wody i odstawić na około pół godziny. Wypijać w ciągu dnia od 200 - 400 ml w ciągu dnia.

Intrakt ze świeżych liści : Jedną część rozdrobnionych liści zalać 3-5 części gorącego alkoholu 40-60%  macerować od 7-14 dni i na końcu przefiltrować. Zażywać 2-3 razy dziennie po 5-10 ml rozcieńczone w 100 ml wody


Liście brzozy wchodzą w skład różnych leków ziołowych: na cukrzycę, poprawę przemiany materii, leków żółciopędnych i do leczenia zapalenia gruczołu krokowego. Sam stosuję je w mieszance z wierzbownicąpokrzywą, a najlepiej korzeniem pokrzywy.
Surowiec zbieramy wiosną najlepiej w maju lub czerwcu i suszymy w suszarce lub piekarniku, w temperaturze 40 stopni lub w ciemnym przewiewnym miejscu.
Daj znać w komentarzu czy artykuł okazał się dla Ciebie pomocny :) 




Pamiętaj!!! Przed zastosowaniem każdej porady z mojego bloga, zapoznaj się najpierw z opinią swojego lekarza, ponieważ niewłaściwe stosowanie ziół może zagrażać Twojemu zdrowiu, a nawet życiu.   

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Ekologiczny chleb z mąki orkiszowej - przepis

Po wczorajszym wrzuceniu zdjęć z wypieku chleba dostałem masę wiadomości i komentarzy z prośbą o przepis na ten chlebek. Jak już wspominałem chemii i konserwantów możemy w większym stopniu unikać. Dzisiejszy chleb w sklepach jest pełen tego wszystkiego, a nawet gipsu i ludzkich włosów. Tak ludzkich włosów! W produkcji chleba używana jest tania L-cysteina z Chin o nazwie E 920. Taki polepszacz jest produkowany z ludzkich włosów często sprzedawanych przez fryzjerów. L- cysteina jest aminokwasem nieszkodliwym dla człowieka i normalnie produkuje się ze zbóż, ale ta metoda jest kosztowna. Taniej wychodzi produkcja z ludzkich włosów czy gęsich piór. Holenderscy reporterzy programu Keuringsdienst van Waarde ujawnili cały proceder. Dodam jeszcze, że pszenica jest już modyfikowana genetycznie i zawiera ogromne ilości glutenu. Na zachodzie stosuje się odmiany odporne na roundup - śmiercionośny glifosad, który jest zamiennikiem herbicydów. W Polsce jeszcze nie ma takich odmian, ale czę

Glistnik jaskółcze ziele - Dar niebios! (Chelidonium majus)

Glistnik jaskółcze ziele to jedno z najsilniej działających ziół na świecie. Jest rośliną znaną w całej Polsce i można ją znaleźć pod każdym płotem. Roślina lubi wilgoć i cień. Prócz żółtych kwiatków charakteryzuje ją żółte mleczko, które wydziela się przy przerwaniu łodyżki. W medycynie ludowej takim żółtym mleczkiem smarowano kurzajki, aby szybko się ich pozbyć. Ziele kwitnie od wiosny do jesieni, natomiast już w lipcu liście żółkną i tracą swoje właściwości. 13 lipca tego roku udało mi się znaleźć kwitnące zioło w mocno zacienionym miejscu, ale poleca się zbierać je od maja do czerwca, gdyż wtedy ma najsilniejsze właściwości lecznicze. Korzeń zbieramy jesienią już od września. Glistnik jest na tyle mocną rośliną, że możemy jej szukać nawet do zimy, ponieważ jest odporny na mróz.  Ziele suszymy w ciepłym, ciemnym i przewiewnym miejscu lub w piekarniku nastawionym na 50 stopni Celsjusza. Korzeń zbieramy jesienią, który trzeba szybko przepłukać, osuszyć papierem i suszyć do 50 st

Pyszna nalewka z dzikiej róży - przepis

Jak obiecałem, wreszcie wrzucam świetny przepis na nalewkę z owocu dzikiej róży. O właściwościach tego niezwykłego owocu już nie będę wspominał, ponieważ pisałem o niej w poprzednim artykule, więc można sobie go przeczytać tutaj -  Dzika róża - bomba witaminowa Owoc dzikiej róży zbieram w różnych terminach. Zaczynam pod koniec września wtedy jest prawie dojrzały i  posiada najwięcej witaminy C jest twardy, więc nadaje się najlepiej na suszoną herbatkę z dzikiej róży, można też robić kompoty, ostatecznie nalewki i powidła. Drugi zbiór od połowy października do listopada to owoc już mocno dojrzały, ale nie przejrzały i z takiego surowca lepiej wychodzą nalewki, powidła, można także robić kompoty. Jeśli ktoś natomiast zbiera dziką różę w innych terminach nic się nie stanie jak zrobi to inaczej, może nawet zbierać w grudniu i styczniu mocno przemrożony owoc. Taki owoc jest pyszny do jedzenia prosto z krzewu.   Przepis na nalewkę z dzikiej róży dostałem od przemiłej zie