Kolejną rośliną, która rośnie w zasadzie wszędzie i ma właściwości lecznicze jest babka. Istnieje kilka odmian tej rośliny i wszystkie należą do rodziny babkowatych:
Babka szerokolistna - Plantago major
Babka lancetowata- Plantago lanceolata
Babka piaskowa- Plantago arenaria
Babka azjatycka- plantago asiatica
Babka indyjska- Plantago indica
Babka średnia- Plantago media
Babka jajowata- Plantago ovata
Babka płesznik- PLantago psyllium
Babka szerokolistna jest byliną, która lubi być deptana. Często można ją znaleźć na drogach polnych i bocznych, gdzie przejeżdżają po niej samochody i traktory. Oprócz dróg znajdziemy ją wszędzie. Na każdym trawniku, łące i przydrożach. Surowcem jest całe ziele, a także możliwe jest zbieranie korzeni.
Odwar z ziela podawany doustnie działa immunostymulująco ponieważ pobudza wytwarzanie interferonu i antygenów wirusowych. Działa wykrztuśnie, przeciwkaszlowo, przeciwrzodowo, ochronnie, reguluje trawienie, pobudza apetyt. Owoce działają lekko przeczyszczająco.
Regularnie przyjmowany regeneruje błony śluzowe gardła, żołądka, jelit, jamy ustnej. Zaleca się przy wrzodach, zapaleniu żołądka, stanach zapalnych jelit i dwunastnicy, przy zaburzeniach trawienia, biegunkach, bólach brzucha, stanach zapalnych dróg moczowych, kamicy nerkowej, kaszlu zapaleniach krtani, gardła, grypie, przeziębieniu, zapaleniu płuc, zapaleniu oskrzeli. Zewnętrznie podawana babka wspomaga leczenie zapaleń narządów płciowych, zapaleń spojówek, oparzeń, ran, łupieżu, liszajów, pryszczy itp.
Ziele zawiera garbniki, alkaloidy, karoten, katalpol, pektyny, enzymy proteolityczne, cholinę, witaminy z grupy B, witaminę K, witaminę C, aukubinę, śluzy (owoce). Sole magnezu, cynku, potasu, sodu, boru, glinu, wapnia, miedzi, krzemu i fosforu.
Odwar z liści babki szerokolistnej:
1-2 łyżek suszonych lub świeżych rozdrobnionych liści zalewamy 1-1,5 szklanki ciepłej wody i gotujemy 5 minut od momentu wrzenia. Odstawiamy na 15 minut i przecedzamy.
Odwar z korzeni babki:
4 łyżki suszu gotujemy przez 5 minut w 300 ml wody i odstawiamy na 15 minut. Stosujemy co 2-3 godziny po 50 ml przy grypie chorobach płuc, zapaleniach jelit i biegunkach. Lub dłużej stosując 2-3 razy dziennie po 100 ml. Można podawać dzieciom i niemowlętom. Taki odwar stosujemy także zewnętrznie do przemywania i do lewatyw.
Babki nie wolno podawać cukrzykom, osobom z chorobowym zwężeniem przełyku i przewodu żołądkowo- jelitowego i osobom cierpiącym na skręt kiszek. Święta Hildegarda pisze też o spożywaniu wina z babką, o którym napiszę w kolejnym artykule.
Daj znać w komentarzu czy artykuł okazał się dla Ciebie pomocny :)
Pamiętaj!!! Przed zastosowaniem każdej porady z mojego bloga, zapoznaj się najpierw z opinią swojego lekarza, ponieważ niewłaściwe stosowanie ziół może zagrażać Twojemu zdrowiu, a nawet życiu.
Źródła:
http://botanicscience.blogspot.com/search?q=babka
http://www.rozanski.ch/fitoterapia1.htm
Petra Hirscher - Leczymy się i gotujemy ze świętą Hildegardą str. 13-14
Andrzej Sarwa- Wielka encyklopedia roślin leczniczych str.453- 455
Odkryłam dopiero teraz ten blog i jestem pod wrażeniem.Miło mi, że mogę poszerzać moją wiedzę na temat roślin.Pozdrawiam
OdpowiedzUsuń