Przejdź do głównej zawartości

Babka -lekarstwo pod płotem (Plantago)


Kolejną rośliną, która rośnie w zasadzie wszędzie i ma właściwości lecznicze jest babka. Istnieje kilka odmian tej rośliny i wszystkie należą do rodziny babkowatych:

Babka szerokolistna - Plantago major
Babka lancetowata- Plantago lanceolata
Babka piaskowa- Plantago arenaria
Babka azjatycka- plantago asiatica
Babka indyjska- Plantago indica
Babka średnia- Plantago media
Babka jajowata- Plantago ovata
Babka płesznik- PLantago psyllium


Babka szerokolistna jest byliną, która lubi być deptana. Często można ją znaleźć na drogach polnych i bocznych, gdzie przejeżdżają po niej samochody i traktory. Oprócz dróg znajdziemy ją wszędzie. Na każdym trawniku, łące i przydrożach. Surowcem jest całe ziele, a także możliwe jest zbieranie korzeni.

Odwar z ziela podawany doustnie działa immunostymulująco ponieważ pobudza wytwarzanie interferonu i antygenów wirusowych. Działa wykrztuśnie, przeciwkaszlowo, przeciwrzodowo, ochronnie, reguluje trawienie, pobudza apetyt. Owoce działają lekko przeczyszczająco.

Regularnie przyjmowany regeneruje błony śluzowe gardła, żołądka, jelit, jamy ustnej. Zaleca się przy wrzodach, zapaleniu żołądka, stanach zapalnych jelit i dwunastnicy,  przy zaburzeniach trawienia, biegunkach, bólach brzucha, stanach zapalnych dróg moczowych, kamicy nerkowej, kaszlu zapaleniach krtani, gardła, grypie, przeziębieniu, zapaleniu płuc, zapaleniu oskrzeli. Zewnętrznie podawana babka wspomaga leczenie zapaleń narządów płciowych, zapaleń spojówek, oparzeń, ran, łupieżu, liszajów, pryszczy itp.

Ziele zawiera garbniki, alkaloidy, karoten, katalpol, pektyny, enzymy proteolityczne, cholinę, witaminy z grupy B, witaminę K, witaminę C, aukubinę, śluzy (owoce). Sole magnezu, cynku, potasu, sodu, boru, glinu, wapnia, miedzi, krzemu i fosforu.



Odwar z liści babki szerokolistnej:
1-2 łyżek suszonych lub świeżych rozdrobnionych liści zalewamy 1-1,5 szklanki ciepłej wody i gotujemy 5 minut od momentu wrzenia. Odstawiamy na 15 minut i przecedzamy.

Odwar z korzeni babki:
 4 łyżki suszu gotujemy przez 5 minut w 300 ml wody i odstawiamy na 15 minut. Stosujemy co 2-3 godziny po 50 ml przy grypie chorobach płuc, zapaleniach jelit i biegunkach. Lub dłużej stosując 2-3 razy dziennie po 100 ml. Można podawać dzieciom i niemowlętom. Taki odwar stosujemy także zewnętrznie do przemywania i do lewatyw.

Babki nie wolno podawać cukrzykom, osobom z chorobowym zwężeniem przełyku i przewodu żołądkowo- jelitowego i osobom cierpiącym na skręt kiszek. Święta Hildegarda pisze też o spożywaniu wina z babką, o którym napiszę w kolejnym artykule.


Daj znać w komentarzu czy artykuł okazał się dla Ciebie pomocny :) 




Pamiętaj!!! Przed zastosowaniem każdej porady z mojego bloga, zapoznaj się najpierw z opinią swojego lekarza, ponieważ niewłaściwe stosowanie ziół może zagrażać Twojemu zdrowiu, a nawet życiu. 





Źródła:
http://botanicscience.blogspot.com/search?q=babka
http://www.rozanski.ch/fitoterapia1.htm
Petra Hirscher - Leczymy się i gotujemy ze świętą Hildegardą str. 13-14
Andrzej Sarwa- Wielka encyklopedia roślin leczniczych str.453- 455

Komentarze

  1. Odkryłam dopiero teraz ten blog i jestem pod wrażeniem.Miło mi, że mogę poszerzać moją wiedzę na temat roślin.Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Ekologiczny chleb z mąki orkiszowej - przepis

Po wczorajszym wrzuceniu zdjęć z wypieku chleba dostałem masę wiadomości i komentarzy z prośbą o przepis na ten chlebek. Jak już wspominałem chemii i konserwantów możemy w większym stopniu unikać. Dzisiejszy chleb w sklepach jest pełen tego wszystkiego, a nawet gipsu i ludzkich włosów. Tak ludzkich włosów! W produkcji chleba używana jest tania L-cysteina z Chin o nazwie E 920. Taki polepszacz jest produkowany z ludzkich włosów często sprzedawanych przez fryzjerów. L- cysteina jest aminokwasem nieszkodliwym dla człowieka i normalnie produkuje się ze zbóż, ale ta metoda jest kosztowna. Taniej wychodzi produkcja z ludzkich włosów czy gęsich piór. Holenderscy reporterzy programu Keuringsdienst van Waarde ujawnili cały proceder. Dodam jeszcze, że pszenica jest już modyfikowana genetycznie i zawiera ogromne ilości glutenu. Na zachodzie stosuje się odmiany odporne na roundup - śmiercionośny glifosad, który jest zamiennikiem herbicydów. W Polsce jeszcze nie ma takich odmian, ale czę

Przepisy z wrotyczem część 2 - Prosty środek na odstraszanie kleszczy

W poprzednich artykułach już wspominałem o silnych właściwościach wrotyczu. Musimy pamiętać o rozważnym stosowaniu i trzymaniu się przepisów, które zostały stworzone przez najlepszych zielarzy. Jego przedawkowanie może prowadzić do wielu silnych skutków ubocznych, dlatego zawsze powinniśmy wszystkie zioła stosować pod okiem lekarza lub fitoterapeuty. Głównym związkiem chemicznym, który posiada wrotycz jest tujon (związek terpenowy występujący w olejku eterycznym). Jest on rozpuszczalny tylko w alkoholu, eterze i tłuszczach. Stosowanie małych dawek ziół, które zawierają tujon pobudza odśrodkowy układ nerwowy. W ostatnim czasie większość ludzi jest przerażona możliwością zarażenia boreliozą przez kleszcze. Chociaż wielu naturopatów twierdzi, że boreliozę, koinfekcje i inne bakterie oraz wirusy przenoszą także komary, meszki czy muchy końskie. Doszło do tego, że wiele osób boi się wejść do lasu. Możemy stosować różnego rodzaju spryskiwacze chemiczne do odstraszania insekt

Glistnik jaskółcze ziele - Dar niebios! (Chelidonium majus)

Glistnik jaskółcze ziele to jedno z najsilniej działających ziół na świecie. Jest rośliną znaną w całej Polsce i można ją znaleźć pod każdym płotem. Roślina lubi wilgoć i cień. Prócz żółtych kwiatków charakteryzuje ją żółte mleczko, które wydziela się przy przerwaniu łodyżki. W medycynie ludowej takim żółtym mleczkiem smarowano kurzajki, aby szybko się ich pozbyć. Ziele kwitnie od wiosny do jesieni, natomiast już w lipcu liście żółkną i tracą swoje właściwości. 13 lipca tego roku udało mi się znaleźć kwitnące zioło w mocno zacienionym miejscu, ale poleca się zbierać je od maja do czerwca, gdyż wtedy ma najsilniejsze właściwości lecznicze. Korzeń zbieramy jesienią już od września. Glistnik jest na tyle mocną rośliną, że możemy jej szukać nawet do zimy, ponieważ jest odporny na mróz.  Ziele suszymy w ciepłym, ciemnym i przewiewnym miejscu lub w piekarniku nastawionym na 50 stopni Celsjusza. Korzeń zbieramy jesienią, który trzeba szybko przepłukać, osuszyć papierem i suszyć do 50 st