Przejdź do głównej zawartości

Wierzbówka kiprzyca i wierzbownica na układ moczowy (Epilobium parviflorum Schreb.)

Wierzbówka Kiprzyca i Wierzbownica Drobnokwiatowa 

- roślina ta ma wiele zastosowań leczniczych. Głównie jest używana w leczeniu prostaty, pomaga
w regulacji częstotliwości oddawania moczu przez mężczyzn, ale właściwości  z naparu tego zioła działają również przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie, odtruwająco, rozkurczowo, przeciwalergicznie, przeciwgrzybicznie czy przeciwbólowo.
Wiele źródeł informuje, że jest dosyć silnym antyoksydantem, co powoduje, że może zapobiegać nowotworom. Regularne spożywanie tego naparu może pomóc w oczyszczaniu organizmu z toksyn, leczeniu trądziku czy zaburzeń cyklu miesiączkowego u kobiet. Nie należy zapomnieć o tym,
że wierzbownica potrafi ukoić nasze nerwy.

Zioło to możemy nabyć w różnych postaciach: suszu, kremów, płynów, tabletek czy herbatek. Wierzbownicę zbieramy od czerwca do sierpnia w miejscach wilgotnych, blisko rzek, jezior i lasów. Surowcem jest całe ziele i suszymy je do 50 stopni Celsjusza. Można używać piekarnika, ale najlepszym sposobem na suszenie ziół to strych. Powinno się sprawdzać codziennie, bo zioła można przesuszyć. Kilka dni temu powiesiłem wierzbownicę na strychu i za 24 godziny była już sucha. Wtedy należy szybko zamknąć w szczelnym słoju, ponieważ może nabrać wilgoci.

                                                           

Stosowanie zioła wierzbownicy i wierzbówki zalecane jest przy chorobach skóry, zapaleniu i przeroście gruczołu krokowego u mężczyzn, stanach zapalnych układu moczowego i płciowego u kobiet i mężczyzn, kamicy nerkowej, zaburzeniach miesiączkowania, bezsenności, nerwobólach, łysieniu androgennym.

Warto mieszać wierzbownicę i wierzbówkę z innymi ziołami działającymi w kierunku układu moczowego takimi jak pokrzywaliść brzozy czy nawłoć.

Według dr. Różańskiego:

Napar parzymy do 20 minut używając do tego 2 łyżek ziela na 1 szklankę wody. Pijemy go 3 razy dziennie po 150-200ml, można używać także do przemywania skóry, czy jako okład na oczy.

Nalewka: Szklankę świeżego zmielonego ziela zalewamy 500ml alkoholu 40-70% i odkładamy w ciemne miejsce na około 10-12 dni. Przecedzamy i spożywamy 2-3 razy dziennie po 10 ml na 100 ml wody.
Intrakt sporządzamy  w ten sam sposób tylko gorącym alkoholem i stosujemy tak samo jak nalewkę.
Z wierzbownicy możemy robić także maceraty, toniki i maści.

Daj znać w komentarzu czy artykuł okazał się dla Ciebie pomocny :) 

Pamiętaj!!! Przed zastosowaniem każdej porady z mojego bloga, zapoznaj się najpierw z opinią swojego lekarza, ponieważ niewłaściwe stosowanie ziół może zagrażać Twojemu zdrowiu, a nawet życiu.   

Komentarze

  1. Czy wierzbownica i wierzbówka kiprzyca to nazwy tej samej rośliny czy są to dwie różne roślina? Będę wdzięczny za odpowiedź :) Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  2. hmm.... wg. zielarki Mari Treben : "Rodzaj wierzbownica (Epilobium) jest bogaty w gatunki. Nie wszystkie z nich są lecznicze. Gatunki lecznicze to:
    wierzbownica bladoróżowa (Epilobium roseum),wierzbownica drobnokwiatowa (Epilobium parvifiorum),wierzbownica górska
    (Epilobium montanum), wierzbownica rózgowata (Epilobium obscurum), wierzbownica wzgórzowa (Epilobium collinum),
    wierzbownica błotna (Epilobium palustre), wierzbownica drobnolistna (Epilobium anagallidifolium) oraz dwa gatunki nie występujące w Polsce: Epilobium lanceolatum i Epilobium fleischeri. Wierzbownice o właściwościach leczniczych rozpoznaje się po
    małych kwiatach, które są czerwonawe, bladoróżowe lub prawie białe.Płatki korony znajdują się nad wydłużoną,wąską zalążnią
    słupka, z której potem rozwija się owoc.Po dojrzeniu owoc pęka i uwalniają się nasiona opatrzone białymi włoskami przypominającymi włoski bawełny ." oraz " Nie należy zbierać roślin dwóch gatunków, a mianowicie wierzbownicy kosmatej (Epilobium hirsutum) i wierzbówki kiprzycy (Epilobium angustifolium).Łatwo jest je odróżnić od gatunków charakteryzujących się małymi kwiatami.Wierzbownica kosmata rośnie w zaroślach nad płytkimi zbiornikami wodnymi, osiąga wysokość do 150 cm: łodygi i liście są mięsiste, liście są od spodu lekko owłosione. Kwiaty purpurowoczerwone i tak duże jak paznokieć kciuka. Jedna z ludowych, niemieckich nazw tej rośliny "wrogie ziele" wskazuje, że gatunek ten nie może być stosowany jako ziele lecznicze."

    OdpowiedzUsuń
  3. Wierzbowka kiprzyca i wierzbownica to odrebne rosliny, ale naleza do tej samej rodziny Epilobium.

    Wierzbowka kiprzyca byla konkurencja dla klasycznej herbaty. Maria Treben o tym nie wiedziala.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Ekologiczny chleb z mąki orkiszowej - przepis

Po wczorajszym wrzuceniu zdjęć z wypieku chleba dostałem masę wiadomości i komentarzy z prośbą o przepis na ten chlebek. Jak już wspominałem chemii i konserwantów możemy w większym stopniu unikać. Dzisiejszy chleb w sklepach jest pełen tego wszystkiego, a nawet gipsu i ludzkich włosów. Tak ludzkich włosów! W produkcji chleba używana jest tania L-cysteina z Chin o nazwie E 920. Taki polepszacz jest produkowany z ludzkich włosów często sprzedawanych przez fryzjerów. L- cysteina jest aminokwasem nieszkodliwym dla człowieka i normalnie produkuje się ze zbóż, ale ta metoda jest kosztowna. Taniej wychodzi produkcja z ludzkich włosów czy gęsich piór. Holenderscy reporterzy programu Keuringsdienst van Waarde ujawnili cały proceder. Dodam jeszcze, że pszenica jest już modyfikowana genetycznie i zawiera ogromne ilości glutenu. Na zachodzie stosuje się odmiany odporne na roundup - śmiercionośny glifosad, który jest zamiennikiem herbicydów. W Polsce jeszcze nie ma takich odmian, ale czę

Glistnik jaskółcze ziele - Dar niebios! (Chelidonium majus)

Glistnik jaskółcze ziele to jedno z najsilniej działających ziół na świecie. Jest rośliną znaną w całej Polsce i można ją znaleźć pod każdym płotem. Roślina lubi wilgoć i cień. Prócz żółtych kwiatków charakteryzuje ją żółte mleczko, które wydziela się przy przerwaniu łodyżki. W medycynie ludowej takim żółtym mleczkiem smarowano kurzajki, aby szybko się ich pozbyć. Ziele kwitnie od wiosny do jesieni, natomiast już w lipcu liście żółkną i tracą swoje właściwości. 13 lipca tego roku udało mi się znaleźć kwitnące zioło w mocno zacienionym miejscu, ale poleca się zbierać je od maja do czerwca, gdyż wtedy ma najsilniejsze właściwości lecznicze. Korzeń zbieramy jesienią już od września. Glistnik jest na tyle mocną rośliną, że możemy jej szukać nawet do zimy, ponieważ jest odporny na mróz.  Ziele suszymy w ciepłym, ciemnym i przewiewnym miejscu lub w piekarniku nastawionym na 50 stopni Celsjusza. Korzeń zbieramy jesienią, który trzeba szybko przepłukać, osuszyć papierem i suszyć do 50 st

Pyszna nalewka z dzikiej róży - przepis

Jak obiecałem, wreszcie wrzucam świetny przepis na nalewkę z owocu dzikiej róży. O właściwościach tego niezwykłego owocu już nie będę wspominał, ponieważ pisałem o niej w poprzednim artykule, więc można sobie go przeczytać tutaj -  Dzika róża - bomba witaminowa Owoc dzikiej róży zbieram w różnych terminach. Zaczynam pod koniec września wtedy jest prawie dojrzały i  posiada najwięcej witaminy C jest twardy, więc nadaje się najlepiej na suszoną herbatkę z dzikiej róży, można też robić kompoty, ostatecznie nalewki i powidła. Drugi zbiór od połowy października do listopada to owoc już mocno dojrzały, ale nie przejrzały i z takiego surowca lepiej wychodzą nalewki, powidła, można także robić kompoty. Jeśli ktoś natomiast zbiera dziką różę w innych terminach nic się nie stanie jak zrobi to inaczej, może nawet zbierać w grudniu i styczniu mocno przemrożony owoc. Taki owoc jest pyszny do jedzenia prosto z krzewu.   Przepis na nalewkę z dzikiej róży dostałem od przemiłej zie